GRID Istanbul

Ceren ve Irmak Arkman 2005 yılından beri hem Türkiye’de hem de yurtdışında dijital sanatlar ve tasarım alanında uluslararası festivaller, video gösterimleri, sergiler, canlı görsel işitsel şovlar, atölye ve seminerler düzenlemektedir. İkili Grid olarak da anılır.

Kurye Video adında kar amaçsız bir oluşum olarak yola çıkan ikili Istanbul’daki en hatırı sayılır video arşivini oluşturmanın yanı sıra çeşitli festivaller düzenlemiş (digital sanatlar üzerine Kurye Video Festivali, video oyunları üzerine Space Invaders, dijital tasarım üzerine OFFF Istanbul 2012 ve yine dijital tasarım üzerine iki senede bir gerçekleşen ve yakın zamanda Avrupa’ya taşınacak olan GRID ve Türkiye sınırları dışında düzenlenen ilk Türk Çağdaş sanat Fuarı olan Contra’yı geliştirmiştir. İlk edisyonu Londra’da gerçekleşen ve Frieze zamanında parallel etkinlik olarak düzenlenen Contra Fuarı 2018 yılında iki farklı Avrupa başkentinde yolculuğuna devam edecektir.

İkili  aynı zamanda Contemporary Istanbul için Plugin projesini geliştirmiş ve bu yeni medya alanını ilk iki senesinde yönetmiştir. Red Bull ekibiyle ortak bir mahalle sergisi konsepti olan Art Around projesini gerçekleştiren ikili, projenin ilk senesinin küratörlüğünü de üstlenmiştir.  Yakın zamanda Belçika’da düzenlenen Europalia Turkey Sanat Festivali’nde yeni medya, elektronik müzik ve sokak sanatları direktörleri olarak görev almışlardır. Son iki senedir Akbank Sanat’ta yeni medya grup sergilerinin (Monochrome and Nonspaces) kürasyonunu üstlenmişlerdir.  Fırsat buldukça sokak sanatçılarının canlı çizim performanslarını içeren Pop- Up sergileri gerçekleştiren Grid Istanbul aynı zamanda içlerinde Redbull, Pepsico, Yıldız Holding, Beko, Vestel, Vakko, Anadolu Efes, Absolut, Tuborg gibi markaların yer aldığı kurumsal müşterilerede etkinlik organizasyonu ve dijital sanat ve tasarım alanında hizmet vermektedir.

GRID Istanbul

Ceren and Irmak Arkman (collectively known as GRID)  have been organizing international festivals, screenings, exhibitions, live AV events, workshops and seminars in the field of digital arts and design both in Turkey and abroad since 2005.

Starting off as a non-profit organization called Kurye Video, they formed the most formidable video archive in Istanbul and organized various festivals such as: Kurye Festival (digital arts), Space Invaders (video game art), OFFF 2012 (digital design), Grid (digital design festival which continues to run biannually in Istanbul and will expand to Europe soon) and developed Contra, the first contemporary Turkish art fair to take place outside of Turkey. The first edition of Contra took place last year during Frieze, with plans for two upcoming editions in different European capitals underway for 2018. Grid has also developed the concept of Plugin, the new media section of Contemporary Istanbul Art Fair and had run the section for its first two years. They have created, in collaboration with the Red Bull team, The Art Around Project, a neighborhood exhibition concept, and curated it in its first year. The curator duo Ceren and Irmak have recently acted as the electronic music, new media and street art curators of Europalia Turkey. For the last two years, it has curated new media group exhibitions (Monochrome and NonSpaces) at Akbank Sanat. They continue organizing Pop- Up exhibitions focused on live drawing by street artists whenever they can. Grid Istanbul also works as a digital arts agency organizing creative events for prestigious brands.

Ortaklar

Ceren Arkman - Robert Kolej ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünü bitirmiş, Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümü'nde yüksek lisans programını tam burslu tamamlamıştır. Yine tam burslu olarak okuduğu Bilgi Üniversitesi Kültürel Etüdler bölümünde yüksek lisans tez aşamasındadır. 
2001-2004 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde sanat tarihi ve teorisi
konusunda ders vermiştir. 17 senedir profesyonel olarak, sanat ve sosyal bilimler alanında akademik çevirmenlik yapmaktadır. 2008 yılında Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı Proje Direktörü olarak çalışmıştır. 

2006 yılından beri, Türkiye’nin tek uluslararası video sanatı arşiv ve platformu olan “Kurye Video Organizasyonu” yöneticilerindendir. Grid İstanbul ajansı ortağı Arkman aynı zamanda festival direktörlüğü, küratörlük ve fuar yöneticiliği de yapmaktadır. 

Irmak Arkman - Saint Benoit Fransız Lisesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi’ni tam burslu olarak bitirmiştir. 10 senedir aktif olarak organizasyon sektöründe çalışan Arkman, sırasıyla End Production prodüksiyon asistanlığı, Kargart yöneticiliği, Balkan Dance Platform network temsilciliği, Organizma şirketine bağlı sosyal program ve backstage yöneticiliği (Sting, Roger Waters, Reina Formula 1 Partileri, Harvey Nichols Açılışı, Sean Paul Türkiye Turnesi..) yapmıştır. 
Sosyal Programlar Koordinatörü, Fuar ve Sergi Hizmetleri Direktörü olarak çalıştığı Ikon Events firmasın’da 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi, Tarihi Kentler Birliği Kadıköy Buluşması ve IPI Gala Gecesi gibi projelerde yönetici olarak görev almıştır. Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı Proje Direktörü olarak çalışmıştır. 
Grid Ajansı ortağı ve Kurye Video'nun kurucusu ve yöneticisi olan Irmak Arkman, aynı zamanda sanat eleştirmeni ve küratördür.

Partners

Ceren Arkman - Ceren Arkman graduated from Robert College and got her BA in Political Science from Marmara University. She then completed her MA in History at Sabancı University and is currently writing her thesis for her second MA in Cultural Studies at Bilgi University. She taught art history and theory in Sabancı University between 2001 and 2004 and acted as the Project Director of Contemporary Istanbul in 2008. She has also been working as a professional translator for the past 18 years translating numerous books for major publication houses in Turkey. Since 2006, she has been one of the directors of Kurye Video, the only archive and platform  specialising on video and digital arts in Turkey.  

She is the founding partner of Grid Istanbul Agency and also works as a curator, festival manager and fair director. 

Irmak Arkman - Irmak Arkman graduated from Saint Benoit French High School and got her BA in Management of Performing Arts at Bilgi University. She has been working actively in event management for the past decade. She started her career as production assistant at End Productions, then worked as the director of Kargart event space while also acting as the network representative of the Balkan Dance Platform. She then worked as social events and backstage director at Organizma realising numerous major events including Sting and Roger Waters concerts, the launch party of Harvey Nichols in Turkey, Formula 1
official parties and Sean Paul Turkey tour.
Working at Ikon Events first as the social programs coordinator and later as the director of Fair andExhibition Services, she took part in numerous major events such as the 4th World Mayors Summit, the Historical Cities Association Kadıköy Meeting and International Press Institute Gala night. She also acted as the Project Director of Contemporary Istanbul. She is the founder and director of Kurye Video and the partner of Grid Istanbul Agency. She also works as an art critic and curator.