Şişli Belediyesi için sene sonu açık alan sergi projesi: Kürasyon ve Konsept Gelistirme

End of the year public space project for Sisli Municipality

Curation and Concept Development by Grid ıstanbul
Stand Design and Production by Exworks

Video by Emre Koktas

Onformative
Birlik / Unison

Avrupa’nın en etkili görsel ajanslarından Berlin-bazlı Onformative, en son işi Unison’ın dünya premieri ile yılbaşında Abdi İpekçi Caddesinde…

Her orman ritmik bir tekrar içinde bulunan çok sayıda doğal formdan oluşur. Tek tek ağaçlar birleşerek bir bütünün parçası haline gelirler. Birlik / Unison isimli iş sonsuz bir manzarayı oluşturan bu ağaçların sanatsal bir yorumlamasıdır. Tekil formların bir araya gelerek bir topluluk oluşturduğu huzurlu ve canlı bir ortamı tasvir eder. Ağaçlar bireysel farklılıklarıyla biraraya gelerek canlı ve zengin bir topluluk oluşturur. Zamanla ufak değişimler görülse de ağaçlar birlik ve uyum içinde tek bir amaç doğrultusunda hareket ederler. Tıpkı toplumlar gibi sürekli gelişir ve değişirler.

İzleyici ise işin karşısında kendini ormanda gezintiye çıkmış ve çevresini saran renk ve şekiller içinde bu birliğin bir parçası olmuş hisseder.

Marpi
Soyu Tükenmiş Sistemler / Extinct Systems

San Francisco’da yaşayan Polonyalı genç sanatçı/kodcu Marpi geçtiğimiz sene Amerika’da en hızlı yükseliş gösteren dijital sanatçılardan bir oldu. Marpi, izleyiciyi üretim sürecine dahil ederek sürekli değişen ve gelişen etkileşimli işi Soyu Tükenmiş Sistemler / Extinct Systems ile yılbaşında Abdi İpekçi Caddesinde…

Soyu Tükenmiş Sistemler / Extinct Systems, sonsuz sayıda farklı yaratık tasarlamaya imkan veren dijital bir ekosistemden oluşur. Aynı anda 100’den fazla izleyicinin etkileşimine imkan veren sisteme izleyiciler cep telefonlarına girecekleri bir link aracılığıyla kolayca bağlanabilir ve kendi dijital yaratıklarını tasarlayabilirler. Her izleyicinin önünde tasarladığı yaratığı konumlandırabileceği bir sahne ışığı belirir. Tek bir hareketle izleyiciler kendi tasarımlarını işe ekleyebilir ve bu tasarımın işin içindeki hareketlerini kontrol edebilir. Böylece sürekli değişen ve izleyicilerin hep birlikte yarattığı bir dijital evren ortaya çıkmış olur. Bu iş izleyicilerinde uyandırdığı yaratma ve izleme zevkinin ötesinde bireylerin aynı anda çalışarak birlikte bir evren yaratmasına dair bir denemedir.